سفارش تبلیغ
صبا ویژن


اوصاف امام حسن علیه السلام
موضوع:
...................................................................................................................


 

 انس بن مالک درباره امام حسن علیه السلام می گوید:. (لم یکن أحد أشبه برسول اللّه ص من الحسن بن علی (1)؛ هیچ فردی از امام حسن علیه السلام شبیه تر به پیامبر نبوده است.). أحمدبن حنبل به نقل از علی بن ابیطالبمی نویسد:. (کان الحسن أشبه برسول اللّه مابین الصدر إلی الرأس والحسین أشبه فیما کان أسفل من ذلک (2)؛ حسناز سینه تا سر شبیه ترین فرد به نبی گرامی اسلام بود و حسین از سینه به پایین بیش ترین شباهت را به آن حضرت داشت). محدثان، سیمای ملکوتی امام مجتبی را چنین توصیف کرده اند: رخسارش سفید و آمیخته با سرخی؛ سیاهیِ چشمانش در کنار سفیدی آن درخششی خاص داشت؛ دارای مویی درهم و پیچیده و انبوه بود؛ استخوان و عضلاتش درشت؛ فاصله شانه و بازوانش زیاد؛ گردنش همانند ابریقی نقره می درخشید؛ با هوش و ذکاوت سرشاری که داشت، هر آنچه از جدّ و پدر و مادرش سرمی زد، همانند آینه تمام نما در وجودش منعکس می گشت؛ او در امتیازهای عقلی و اخلاقی در بلندترین قلّه قرار داشت؛ در کنار همه آنچه گذشت، از اصالت و ریشه ای بس والا برخوردار بود و بر اساس قانون وراثت و نسب همه برجستگی ها و سرمایه های معنوی رسول گرامی اسلام در وجود حسن بن علیتبلور یافته بود و به قول معروف: (آنچه خوبان همه دارند او تنها داشت)..

1.شیخ عباس قمی، انوار البهیّه فی تواریخ الحجج الإلهیّة، ص 38. 2. بحارالانوار، ج 43، ص 301، ح 64.  حقایق پنهان، ص 51  نویسنده: احمد زمانیبرچسب‌ها:


........................................................................................................................
........................................................................................................................

آخرین مطالب ارسالی
این قالب برای رضایت و خشنودی حضرت زهرا(س) طراحی شده است. برای استفاده از قالب سه صلوات برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان(عج) بفرستید!